Country Living
Country Living, Country Skills
Country People

KountryLife.com - A Country Living Resource and Community
Community
Message Board
Country Topics
Trading Post
Memory Lane
Country Skills
Country Cooking

Channels
Gardening
Livestock
The Kitchen
Machinery
Tools

Photographs
Photo Gallery
Vintage Photos
Special Collections

Fun
Country Humor
Country Sounds
Coloring Book
Interactive Story

Farm Tractors
Pictures
Tractor Parts
Tractor Manuals

Miscellaneous
Classic Trucks
Antique Tractors
Modern Tractors
Site Map
Links Page
Contact Us

  
Country Discussion Topics
To add your comments to this topic, click on one of the 'Reply' links below.

I'm thinkin..MORELS!!!!!!
[Return to Topics]

the pink panther    Posted 04-13-2004 at 19:07:40       [Reply]  [Send Email]
they are up here in sw mo!
i found five yesterday, and fifteen today.
ma is cookin them right now. i hope they make it to the table......gotta keep your eye on the ol' heifer........PP


E. G. HENDRICKSON    Posted 04-14-2004 at 02:47:23       [Reply]  [Send Email]
OK, YOU FOLKS HAD ME GOING THERE FOR A MINUTE.
SO I WENT TO WWW.MORELS.COM/ TO SEE WHAT YOU
ALL WERE TALKING ABOUT. NOW I KNOW. YEARS AGO
I USED TO RUN AROUND NE OK AND SW MO ALL THE TIME,
I KNEW SOME FOLKS JUST OUTSIDE OF TIFF CITY,MO.THAT LIVED WAY BACK IN A HOLLOW, AND THOSE
MUSHROOMS WERE ALL OVER THE PLACE, IT WAS THE 1ST
TIME I EVER HAD WILD MUSHROOMS, AND THEY WERE GREAT. I PASSED UP ON BUYING 5 ACRES THERE, NOW
THERE IS ONE MORE REASON I REGRET NOT BUYING!


dig    Posted 04-13-2004 at 19:59:02       [Reply]  [No Email]
My wife had to go into Madison yesterday for a meeting. While there she stopped in to one of them organic food markets. They had morels for US$118.00 a pound. Makes me think I oughta go lookin around some of the dead elms.


Donna from Mo    Posted 04-14-2004 at 01:28:42       [Reply]  [No Email]
A woman at work had found four gallons, over a week ago, and was selling them for $35 a gallon.


HOW MUCH???    Posted 04-13-2004 at 20:09:00       [Reply]  [No Email]
$118.00 a pound?
Is that right?


dig    Posted 04-13-2004 at 20:18:12       [Reply]  [No Email]
That's what she said. Whole Foods store on University Avenue. Only reason we go there is because they make a great chicken salad sandwich.

Guy I used to work with always tells the story this time of year about being at one of the local truckstops showing off a mess of morels. A trucker stopped, looked, and told him to stay put for a few minutes while he made a phone call. Trucker came back and offered Ron US$500 for what Ron figured was 3 pounds of mushrooms. You know that trucker is going to Chicago or New York where he'll sell to a restaurant for at least double what he paid. And the restaurant will turn around and sell them for $20 apiece.


SusieQ    Posted 04-14-2004 at 03:21:55       [Reply]  [No Email]
Because the morels are a treasure to find, you bet these tasties are expensive, after all they grow in some hard to find places, we soak them in warm salt water, rinse them, in drainer, then dreg them thru milk/egg, then flour, fry these morsels up in oil in cast iron skillet, drain on paper towel, ENJOY< they are DELICIOUS!


[Return to Topics]



[Home] [Search]

Copyright © 1999-2013 KountryLife.com
All Rights Reserved
A Country Living Resource and Community