Country Living
Country Living, Country Skills
Country People

KountryLife.com - A Country Living Resource and Community
Community
Message Board
Country Topics
Trading Post
Memory Lane
Country Skills
Country Cooking

Channels
Gardening
Livestock
The Kitchen
Machinery
Tools

Photographs
Photo Gallery
Vintage Photos
Special Collections

Fun
Country Humor
Country Sounds
Coloring Book
Interactive Story

Farm Tractors
Pictures
Tractor Parts
Tractor Manuals

Miscellaneous
Classic Trucks
Antique Tractors
Modern Tractors
Site Map
Links Page
Contact Us

  
Country Discussion Topics
To add your comments to this topic, click on one of the 'Reply' links below.

Propane furnace?
[Return to Topics]

Bonnie    Posted 05-24-2002 at 07:07:45       [Reply]  [Send Email]
I live in Wisconsin. Now i know the winters get cold here but paying $280 a month for propane is outrageous. Not ever having a propane furnace before i am wondering do i need a new and more efficient furnace? A possible leak in the line? Any ideas?


Chut96    Posted 05-25-2002 at 06:43:47       [Reply]  [Send Email]
Most propane companies offer a pre-buy in the fall. If you take advantage of it you could save money if and when prices go up in the winter. The pre-buy will lock your price all winter long.


WallSal55    Posted 05-24-2002 at 10:46:23       [Reply]  [No Email]
How old is your furnace? If it is a 10-11 years
old, I would consider getting a new one. They
have made them more energy efficient in the last
10-11 years. Our last furnace was a 1990 or 1991.
They also say the electronic thermostats help
save money. We keep ours set a lot at 68-70.
Also, call around to different suppliers of the
propane. Around here, we have 3 different ones.
The dealer we buy from usually has the lowest
prices, he also comes to fill us up before a price
increase. (he knows ahead of time). Ask the
neighbors where they buy from or drive around reading the names of suppliers on the propane tank. I am a little South of you (IL) so our
heating season is somewhat shorter. Also, do you
have gas stove?


Dennis    Posted 05-24-2002 at 08:04:22       [Reply]  [No Email]
Our propane ran about $1.28 per gal and we used approx 300 gals from Dec to now.
We are heating 800.00 sq. ft at present and water heater also.

Our propane supplier came out and checked our system for leaks, (no Cost) And lit our burners also. Heat is one vented wall unit with thermostat.
We have ceiling fans in all rooms and that helps.

PS. House leaks when the wind blows. We plan to fix that problem this summer.


DeadCarp    Posted 05-24-2002 at 07:19:42       [Reply]  [No Email]
Not knowing the size of your place, insulation, how often they open the door and such, it's kinda hard to guess but it sounds like alot. Our old log cabin (2 bedroom really) with 2 of us uses a 250-gallon tank a year in mid-Mn. We got one of those $180, 99% efficient no-vent wall heaters.


bob    Posted 05-24-2002 at 07:16:26       [Reply]  [No Email]
Good morning first how much per gallon of propane . Second how much insulation doyou have and how good are your windows? A lot of variables go into this. I burn about 1300 gallons for houseand garage along with water heat. Before insulating and new furnace I used 1700 gals. Make a number of choices or one which pays best return bob


[Return to Topics]



[Home] [Search]

Copyright © 1999-2013 KountryLife.com
All Rights Reserved
A Country Living Resource and Community