Country Living
Country Living, Country Skills
Country People

KountryLife.com - A Country Living Resource and Community
Community
Message Board
Country Topics
Trading Post
Memory Lane
Country Skills
Country Cooking

Channels
Gardening
Livestock
The Kitchen
Machinery
Tools

Photographs
Photo Gallery
Vintage Photos
Special Collections

Fun
Country Humor
Country Sounds
Coloring Book
Interactive Story

Farm Tractors
Pictures
Tractor Parts
Tractor Manuals

Miscellaneous
Classic Trucks
Antique Tractors
Modern Tractors
Site Map
Links Page
Contact Us

  
Country Discussion Topics
To add your comments to this topic, click on one of the 'Reply' links below.

Prices per quantity
[Return to Topics]

screaminghollow    Posted 07-11-2003 at 09:17:11       [Reply]  [No Email]
Stopped aqt the convenience store for my mornin paper today and much to my surprise, the ONE liter bottles of soda/pop in the frigerator case were $1.59 however the 20 oz bottles were $1.19 and the cold TWO liter bottles were 99 cents. I noticed at the local soft ice cream stand last week that their buckets of chicken start out at $1.20 per piece of chicken for the 8 piece and the price goes down to $1.07 per piece for the 16 piece bucket. But if you really splurge or have a party, the price of the 24 piece bucket works out to $1.23 per piece. Also noticed that the local grocery store had priced the large gallon container of laundry detergent at a little higher then twice the price of buying two half gallon jugs. I suppose I've become a little preoccupied with this problem. since two and a half dozen small eggs are $1.29 and a dozen large eggs are $1.09 which is the better deal? When I shopped in Virginia the store also had the weight of a dozen eggs posted. ie 12 large = "x" ounces and 12 medium = "y" ounces. Is there a government table on what a dozen eggs is to weigh per size?


Old Sarge    Posted 07-11-2003 at 12:54:38       [Reply]  [Send Email]
Reading the posts, and the thought came into my head; Years ago I asked a high school class how many of them were taking this course (Algebra) just to graduate. It was a requitrement in those days, Every student of course agreed. I then asked the boys "How many of you are going into Construction trades?" ALL of them. I sent a pad around asking them to put their name, address and phone number on it. Then the girls were asked "How many of you go shopping with your Mom at the Grocery store?" Almost all. I told them that their Mom's used Algebra every time she went to the grocery store EXCEPT she called it bargain hunting. I then explained graphically that that portion of Algebra is nothing more than a 'system of equations'. You could see the light come on in their eyes,.

Meanwhile the boys had finished and one asked me why I had them do that, on the pad. I told them that I wasn't going to buy any house that they had worked on, because it could not be properly built without Algebra.

The lesson for the day was the point slope system. I told the boys to think of the graph as if it were a roof. They got the message real fast. Never again had problems with those kids doing their homework.

MORAL: Teach them where they will use it, and they will study harder.


Ron,Ar    Posted 07-11-2003 at 19:27:59       [Reply]  [No Email]
Well Old Sarge, did you ever in your life have an occasion to diagram a sentence? We had to do that when I went to school but I never had the need to use it as it had been taught.


PAtM - about eggs    Posted 07-11-2003 at 11:01:03       [Reply]  [No Email]
There is a standard for size:

Size or weight class Minimum net weight per dozen: Jumbo 30 ounces; Extra Large 27 ounces; Large 24 ounces; Medium 21 ounces; Small 18 ounces; Peewee 15 ounces


Lenore    Posted 07-11-2003 at 10:38:04       [Reply]  [No Email]
To shop intelligently today a person needs a good grasp of math.
A good pocket calculator with a print out would be helpful.
Also a good pair of reading glasses and a magnifying glass.
A good understanding of the labeling and ingredient list is important, too.
A LOT of "extra" time is important.
Thick skin is also helpful for when other shoppers give you those dirty looks :-(
If the checker starts running your items up before you can see the screen;
stand at the check out and recap your reciept.
Frequently you will find the price that rang up was not correct.
A few stores will give you a free item if you catch their error (not all). :-)
Expect more dirty looks while they make the correction;
and send some young sacker to FIND your free item. :-(
As the final step in your shopping trip;
count your change right there before you walk away.
Amazingly even with a computer register making the exact change known to the cashier;
they do not always get it right.
Clod will relate to this last step.

Happy shopping, yawl.



Clod    Posted 07-11-2003 at 10:48:16       [Reply]  [No Email]
Ok,,,So im a dummy..They always cheat me with a big smile.They know I just wad my money up and stick it in a front pocket..To let the customers behind me get through faster.Often they have cupons.


Lenore    Posted 07-11-2003 at 11:07:58       [Reply]  [No Email]
Nahhh...not a dummy;
just rushing so you wont hold everyone else up.
It is a very conciderate thing to do;
but can be costly, too. ;-)


Clod    Posted 07-11-2003 at 10:23:29       [Reply]  [No Email]
I know what you mean. they could stick all the customers on a fast merry-go-round untill they are dizzy then let them go shopping
. The key to getting their hand deeper into your pocket is confusion.


bill b va    Posted 07-11-2003 at 15:15:18       [Reply]  [No Email]

why do you think they have all those odd sizes/weights of products ? to foil comparsion shopping . really dishonest in my opinion .


Clod    Posted 07-11-2003 at 17:28:49       [Reply]  [No Email]
Tar and feathers used to be the proper method to limit shysterism.


[Return to Topics]



[Home] [Search]

Copyright © 1999-2013 KountryLife.com
All Rights Reserved
A Country Living Resource and Community